ASUNIM Güneş Enerjisi ve Depolama Semineri’nde

GENSED tarafından düzenlenen ve Ankara Sanayi Odası Zafer Çağlayan Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen “Güneş Enerjisi ve Depolama Semineri’nde ASUNIM de sektördeki engin deneyimi ve uluslararası birikimi ile yer aldı.

Güneş enerjisi ve enerji depolama uygulamalarındaki teknolojik gelişmeler, şebeke entegrasyonu, mevzuattaki düzenlemeler ve finansman modellerin konuşulduğu seminerde ASUNIM Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz “Enerji Depolamada 360 Derece Çözümler ve Örnek Uygulamalar” konusunda katılımcılara ve sektör mensuplarına bilgiler verdi.

Umut Gürbüz konuşmasında, “Fotovoltaik santrallerin planlanması ve kurulumundaki tecrübemiz ile geleceğin teknolojisi olan depolama sistemlerini dünyaya ihraç ediyoruz. Dünyada kurulan en büyük depolama projelerinden biri olan Güney Sudan’ın başkenti Juba’daki 20MWp’lik güneş enerji santrali ve 35MWh‘lık enerji depolama sisteminden oluşan Juba GES projesi gurur duyduğumuz örneklerimizden birisi. Projelendirmesi ve tüm mühendislik hizmetleri ASUNIM tarafından gerçekleştirilen bu proje ile hem gün içindeki elektrik talebinin karşılanması, hem de fazla elektriğin depolanarak akşam saatlerinde şebekenin yük dalgalanmalarına karşı stabilizasyonuna destek vermesi hedeflenmektedir.” dedi. Ülkemizde de bu uygulamaların artmasının enerji kaynaklarının verimli kullanılması için hayati olduğuna değinen Gürbüz, “Edindiğimiz bu tecrübe ile birlikte Türkiye’de de benzer uygulamaları hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladık. dedi.

Gürbüz, “Edindiğimiz bu tecrübe ile birlikte Türkiye’de de benzer uygulamaları hayata geçirmek için çalışmalarımıza hız verdik. Depolama sistemleri için artan talebi ve nitelikli mühendisliğe olan ihtiyacı fark ettik ve depolama sistemlerini ASUNIM tecrübesi ve mühendisliği ile ülkemizde üretmeye başladık. Böylelikle depolama sistemlerini yatırımcılarımıza anahtar teslimi ve performans garantili olarak sunabiliyoruz” dedi.