ASUNIM, PORTEKİZ’DE DE LİSANSLI GES PROJELERİNE İMZA ATIYOR

Dünya çapına yayılmış 6 ofisi ve 1 GW’ı aşan uluslararası tecrübesi ile Türkiye’nin uluslararası alanda aktif güneş enerjisi firması ASUNIM, Portekiz’de bulunan iştiraki Genese Natural şirketi tarafından geliştirilen 9MWn büyüklüğündeki GES için lisans aldı.

 

Sağladığı finansal ve teknik yeterlilik sayesinde Portekiz Enerji Bakanlığı’ndan üçüncü GES lisansını almaya hak kazanan ASUNIM; sahibi olduğu ve merkezi Portekiz’de bulunan Genese Natural ile birlikte daha önce Portekiz’de 17MWn’lık Paderne ve 30MWn’lık Palmela projelerinin de lisanslarını almaya hak kazanmıştı. Kazandığı lisanslarla birlikte ASUNIM, Türkiye’den sonra Portekiz’de de lisanslı GES segmentinde lider konuma yükselmiş oldu.

Türkiye güneş enerji sektöründe gerek hizmet kalitesi gerekse kurulu güç dikkate alındığında çok iyi bir konumda olduklarını belirten ASUNIM Türkiye Kurucu Ortağı Umut Gürbüz; “Yurt dışında kurulumunu yaptığımız sistemlerde Türkiye’deki mühendislerimizin de yer alıyor olması bizi hem ülkemize kattığımız know-how, hem de Türk mühendislerin uluslararası alandaki başarılı çalışmalarına şahit olmak adına gururlandırıyor. Türkiye’de edindiğimiz güçlü birikimi global hizmetlerimize yayıyor, yurt dışı mühendislik bilgimizi de paralel olarak ülkemize taşıyarak güneş enerjisi sektörünün ülkemizde her geçen gün bir adım daha ileri gitmesine katkı sağlıyoruz.

Türkiye’de kurulumu tamamlanan lisanslı GES projelerinin yaklaşık yüzde yirmisinin kurulumu bizlere ait. Farklı ülkelerin kendilerine özgü dinamikleri sayesinde edindiğimiz bilgi ve tecrübeyi faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde yer aldığımız projelerde kullanmayı hedefliyoruz. Grup olarak an itibariyle K.K.T.C., Mısır, Portekiz ve Sudan’da eş zamanlı olarak projeler gerçekleştirmekteyiz. Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan mühendislik ekiplerimizin Türkiye’de yer aldığı gibi, Türk mühendislerimizin tecrübelerinden de yurtdışındaki projelerimizde faydalanıyoruz.  Bu dinamizm ve farklı bakış açıları, dünyanın neresinde olursak olalım sistemleri aynı standartlarda ve kalitede inşaa etmemize fırsat sağlıyor“ dedi.

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan ASUNIM; Türkiye’de, Portekiz’de ve faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde lisanslı ve büyük ölçekli güneş enerjisi sistemleri inşa ederek temiz enerjinin dünyaya yayılması için çalışmaya devam edecek.