SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, 2-3 EKİM TARİHLERİNDE, EEL EVENTS TARAFINDAN İSTANBUL’DA DÜZENLENEN TURKEY ENERGY FORUM 2019 KONFERANSINDA BULUŞTU

Sektör temsilcileri, EEL Events tarafından 2-3 Ekim'de İstanbul’da düzenlenen Turkey Energy Forum 2019 toplantısında buluştu.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, 2-3 EKİM TARİHLERİNDE, EEL EVENTS TARAFINDAN İSTANBUL’DA DÜZENLENEN TURKEY ENERGY FORUM 2019 KONFERANSINDA BULUŞTU

Endüstriyel çatılarda GES’in önemi, çatı pazarındaki mevzuat, teşvik ve mahsuplaşma konularına değinilen toplantıda, konuşmacı olarak yer alan Asunim Kurucu Ortağı Umut Gürbüz: “Çatısında güneş enerjisi santrali olan yatırımcı kısa-orta vadede, bu yatırımı yapmayan rakibine karşı çok büyük bir maliyet avantajı sağlayacaktır” dedi.

“Öz tüketim ve mahsuplaşma bazlı çatı üzeri GES projelerinin geri dönüş süreleri, öz sermaye ile 5-6 yıla kadar düştü.”

Elektrik fiyatlarına gelen son zamlardan sonra, sanayicilerin kendi elektriklerini üretme konusunda ciddi adımlar attığına değinen Gürbüz; sanayicimiz, tesisinin çatısına güneş enerjisi santrali kurarak aylık tüketimini aylık üretiminden düşebiliyor, aylık üretimi daha fazla ise bu fazlayı şebekeye satarak gelir elde edebiliyor. Gün itibariyle öz tüketim ve mahsuplaşma bazlı çatı üzeri GES projelerinin geri dönüş süreleri, öz sermaye ile 5-6 yıla kadar düştü dedi.

Önümüzdeki 4 sene için 5-6 GW’lık öz tüketim pazarını ön gördüğünü belirten Gürbüz; Asunim olarak, aynı zamanda sektörün en büyük problemi olan finans konusuna da çözüm getirmiş bulunuyoruz. Şirketimizin kurduğu santraller için özel kredi olanakları sağlayarak, yatırımcıların elektrik faturası öder gibi sistem sahibi olmasının önünü açıyoruz dedi.

Bir cevap yazın