Bolero Çorap ASUNİM İle Birlikte Yüzünü Güneşe Döndü

Çatı üzeri GES lideri ASUNİM Türkiye, 30’dan fazla ülkeye ihracat yaparak Türkiye’nin önde gelen iplik ve çorap ihracatçıları arasında yerini alan Bolero Çorap’ın İstanbul’da bulunan fabrika çatısına kuruduğu GES projesini tamamladı. Bu sayede Bolero Çorap hem fabrikanın %48,39 elektrik ihtiyacını sınırsız yenilenebilir enerjiden karşılayarak maliyetlerini ciddi oranda düşürecek hem de 8368.674 ton CO2 emisyonunu engelleyerek ürünlerini temiz enerji ile üretecek.

639,91kWp gücünde olan projede Phono Solar güneş panelleri ve SMA marka inverter kullanıldı. ASUNIM’in projeye özel mühendislik tasarımı sayesinde güneşten daha fazla yararlanılması için çatıda dört yönlü panel yerleşimi yapıldı. Verim kaybı olmaması için ise inverterlerde projeye özel kablolama yapıldı. Tüm projelendirme ve mühendislik hizmetleri, gölge analizleri, üretim simülasyonları, optimizasyonlar ASUNİM’in Avrupa’daki mühendislik departmanı tarafından en güncel teknikler ve ASUNİM’e özel yazılımlar kullanılarak yapıldı.  Santralin bakım onarım faaliyetleri, ASUNİM’in iştiraki olan MAXIMA Enerji tarafından yürütülecek.

Daha önce yine Galata Wind’in doğrudan bağlı ortaklığı Sunflower ile birlikte İstanbul’da Doğan Holding Şirket Merkezi çatısına 99kWp’lık sitemi de başarıyla kuran ASUNİM’in referansları arasında Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketleri, dünyanın en büyük çatı üzeri GESlerinden biri, Türkiye’nin en büyük meyve entegre tesisi, Türkiye’nin en büyük perakende zincirleri bulunuyor.

Enerji konusunda dışa bağımlılığımızın bitmesi için çatıların doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiği konusuna değinen ASUNİM Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz; “Ülkemizin sanayi gücünü göz önünde bulundurduğumuzda çatı üzeri GES sistemleri ve öz tüketime dayalı sistemler konusunda Avrupa’ya kıyasla son derece gerideyiz. Ülkemiz sanayisinin daha rekabetçi hale gelmesi için, enerji maliyetlerini düşürmemiz önemli bir rol oynuyor. Bunun da yolu, çatı üzeri GES’lerin yaygınlaşmasından geçiyor. Ülkemizde, özellikle sanayi alanında yenilenebilir enerji konusunda ciddi bir farkındalık oluştu. Artık işletmeler elektriğe ödenen yüksek paralardan kurtulmak amacıyla bu tür yatırımlara yöneliyor. Yakın gelecekte ülkemizde tüm işletmelerin çatısında bu santralleri göreceğimizde ve birçoğuna ASUNİM kalitesini taşıyacağımızdan eminiz.” dedi.