ASUNİM Eş Zamanlı Aynı Yatırımcıya Ait İki Projesini de Başarıyla Tamamladı

ASUNİM Türkiye, kuruyemiş ihracatında Türkiye lideri Aydın Kuruyemiş’in Gaziantep Nizip ve Sakarya Hendek’te bulunan iki fabrika çatısına eş zamanlı olarak kurduğu çatı üzeri GES projelerinin başarı ile tamamladı.

ASUNİM Türkiye, imzalanan sözleşme kapsamında hem Aydın Kuruyemiş’in Sakarya Hendek’te bulunan fabrikası için 1.634kWp gücünde kurulan santralin hem de grup bünyesinde yer alan Aydın Fıstık Fındık Pazarlama A.Ş.’nin Nizip’teki fabrika çatısına kurulan 2.162kWp gücündeki santralin geçici kabulünü tamamladı.

Toplam kurulu gücü 3.7 MWp’i bulan santrallerde; Phono Solar güneş panelleri, SMA marka inverterler, Studer marka özel solar kablolar kullanıldı. İki santralin de bakım onarım faaliyetleri ASUNİM’in iştirak firması olan MAXIMA Enerji tarafından yürütülecek.

Dünya üzerinde 57´yi aşkın ülke ile ticari faaliyetlerini sürdüren, kuru meyve ve mamulleri sektöründe en yüksek ihracatı gerçekleştiren Aydın Kuruyemiş Sanayi ve Tic A.Ş.’nin projelerini tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten ASUNİM Türkiye Kurucu Ortağı Umut Gürbüz, “Aydın Kuruyemiş’in çatı üzeri GES projeleri için ASUNİM Türkiye’yi tercih etmiş olmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. Güçlü bir tarım ülkesi olan ülkemizin ihracatta rekabet avantajı elde etmesi için enerji maliyetlerini düşürmesinin önemine inanıyoruz. Bu anlamda da Aydın Kuruyemiş için yaptığımız çalışmalar hem önemli bir örnek teşkil ediyor hem de bize büyük gurur veriyor” dedi.