Kayseri Serbest Bölgesi ASUNİM’in Taşıyacağı Güneş İle Aydınlanacak

Çatı tipi GES uygulamalarında pazar lideri olan ASUNİM Türkiye, 2022 yılında da yaptığı yeni anlaşmalar ile çatı GES projelerindeki liderliğini sürdürüyor. ASUNIM Türkiye, Kayseri Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş. ile toplamda 2.893kWp gücünde çatı üstü güneş enerji santrali yapımı için sözleşme imzaladı.

Gerçekleştirilen ihale ile Kayseri içinde bulunan 6 adet çatı yenilenebilir enerji kullanarak üretim yapacak. Proje tamamlandığında Kayseri Serbest Bölge’nin en büyük çatı GES projesi olacak.

Serbest bölge işletmelerinde güneş enerjisinin kullanımı ile ilgili konuşan ASUNİM Türkiye Kurucu Ortağı Umut GÜRBÜZ, “İhracata yönelik sanayileri teşvik etmek, dış ticareti arttırmak, uluslararası rekabet avantajı sağlamak adına bu kadar önem taşıyan serbest bölgelerde sınırsız, ucuz ve temiz enerjinin kullanılması adına atılan bu adımı çok önemsiyoruz. Enerji maliyetlerini düşürerek sanayimize yapılacak bu katkıda payımız olması bizi gururlandırıyor. Diğer serbest bölgelere de ilham olması ve katkı sağlayabilmemiz adına bu adım bizim için önemli.” dedi.

Projede Jinko marka güneş panelleri tercih edilirken, inverter olarak da SMA ürünlerine yer verilecek.     Projenin bakım onarım hizmetleri ASUNIM’in iştiraki MAXIMA Enerji tarafından gerçekleştirilecek.