Asunim Kocaeli’nde Kurduğu Çatı üzeri GES’in Geçici Kabulünü Tamamladı

Kocaeli’nde Demirsan Soğuk Çekme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin fabrikasına çatı üstü güneş enerji santrali Asunim tarafından kurularak teslimi yapıldı.

Türkiye’de çatı üzeri GES alanında lider olan Asunim Türkiye; başta otomotiv, beyaz eşya sektörü, bağlantı elemanları, mutfak eşyası ve aksesuarları, ambalaj, stand imalatı, yaylık teller olmak üzere birçok sektörde ham madde ve ara mamul üreten, Demirsan Soğuk Çekme Sanayi ve Ticaret A.Ş:’nin Kocaeli’nde bulunan fabrika çatısına kurduğu 752kWp’lik çatı üzeri GES projesini anahtar teslim olarak tamamladı ve geçici kabulünü başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Enerji üretilirken doğa da korunacak

Asunim tarafından 6.500 m²’lik bir alanda kurulumu tamamlanan güneş enerjisi santralinde, 1980 adet 380Wp Phono Solar panel ile 8 adet SolarEdge inverter ve 990 adet SolarEdge P850 güç optimizeri kullanıldı. Kurulumu 60 gün gibi kısa bir sürede tamamlanan proje, yıllık 863.700,00 kWh elektrik üreterek yılda 613.227.00 kg’lık karbondioksit gazı salınımı önleyerek çevreye katkıda bulunacaktır. Uzun ömrü boyunca yaklaşık 1.35 milyon Euro’luk da elektrik tasarrufu sağlayacak olan sistemin kendisini 5 yıl gibi kısa bir sürede amorti etmesi planlanmaktadır. Bu yatırım sayesinde, Demirsan ürünlerinin kullanıldığı ve Avrupa’da milyonlarca eve giren beyaz eşya ve ev aletlerinin bir kısmı bu vesileyle yenilenebilir enerji ile üretilmiş olacak.